Wydarzenia Poznajmy się Moja działalność Działania w senacie Multimedia Kalendarium
dla mediów Wydarzenia    |    Zapoznaj się z najnowszymi działaniami
Wydarzenia
czcionka  |  drukuj
Wpis dodal: ED
LEADER i fundusz sołecki = aktywna wieś
2014

O perspektywach rozwoju wsi rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się 13 lutego w Gościńcu Pępowo. W spotkaniu zorganizowanym przez senatora RP Mariana Poślednika i Centrum Rozwoju Gminy Pępowo wzięli udział samorządowcy, radni, sołtysi, koła gospodyń wiejskich i włodarze gmin.


- Idąc do urny wyborczej zadajemy sobie pytanie czy już mamy wolność zagospodarowaną? Czy wolno wybrany wójt, burmistrz, prezydent są w stanie nam tę wolność zagospodarować? Myślę że dzisiejsza konferencja jest nam w stanie częściowo na to pytanie odpowiedzieć. Sądzę, tak jak chyba większość nas że tę wolność powinniśmy zagospodarowywać w szerszym wymiarze –rozpoczął Jerzy Ptak, członek zarządu Powiatu Gostyńskiego.


Jako pierwszy wystąpił Ireneusz Niewiarowski, senator RP, Prezes Zarządu Krajowego Związku Sołtysów. Scharakteryzował sposób funkcjonowania funduszy sołeckich, wskazał także zmiany, jakie powinny zajść w ramach nowelizacji ustawy - Fundusz Sołecki daje na masową skalę możliwość pobudzenia aktywności społecznej, wzmacnia pozycje sołtysa, wzmacnia instytucje zebrania wiejskiego, pomaga wyłonić nowych liderów na poziomie wiejskim, daje szanse na większe zorganizowanie społeczeństwa wiejskiego- mówił senator.


Po nim, głos zabrał Marian Poślednik, senator RP i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie. Opowiadał o możliwości wykorzystania programu LEADER do rozwoju lokalnego - Jest to idea która polega na aktywności społeczności lokalnej. W Polsce funkcjonuje 336 Lokalnych Grup Działania, a w Wielkopolsce 31.- charakteryzował. Następnie senator zaprezentował przykłady zrealizowanych projektów Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Gościnna Wielkopolska. Na koniec po krótce przedstawił plany na kolejne lata działania. - Leader to względnie tania i jednocześnie niezwykle skuteczna metoda wspierania procesów rozwojowych na obszarach wiejskich. Jej skuteczność wynika z dopasowania do lokalnych warunków dającego szansę na lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów.


- Przede wszystkim dzięki Funduszowi Sołeckiemu nasi mieszkańcy zaczęli włączać się w rozwój wsi, sołectwa zaczęły współpracować miedzy sobą – mówiła z kolei Jolanta Kwiatkowska, wójt gminy Stegna, która przoduje w ilości wykorzystywanych środków unijnych, a także zastosowaniu Funduszy Sołeckiego w Polsce. W prezentacji pn.: „Doświadczenia związane z rozwojem wsi” powtórzyła słowa senatora Niewiarowskiego - Mieszkańcy zaczęli się aktywizować . I jest to najlepszy miernik do ocenienia działalności funduszu.


Przykłady najlepszych projektów na wsi, realizowanych w ramach programu LEADER oraz ze środków funduszu sołeckiego zaprezentowali : sołtys wsi Gołagin Pan Jacek Gałczyński, sołtys wsi Grabonóg Pani Małgorzata Szuba, Pani Marzena Łukaszczyk ze wsi Siemowo, sołtys wsi Stara Krobia Pan Roman Olejniczak , sołtys wsi Piaski Pani Teresa Skrzypczak. Na temat wyzwań rozwoju informacyjnego oraz cyfrowego wykluczenia na terenach wiejskich mówił z kolei Patryk Węgierkiewicz z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Kolejne wydarzenia
Zobacz również
twetter
Sprawdź o czym teraz ćwierkam
1:00
1
STYCZEŃ