Wydarzenia Poznajmy się Moja działalność Działania w senacie Multimedia Kalendarium
dla mediów Wydarzenia    |    Zapoznaj się z najnowszymi działaniami
Wydarzenia
czcionka  |  drukuj
  • dzien sołtysa
  • dzien sołtysa
  • dzien sołtysa
  • dzien sołtysa
Wpis dodal: ED
Przedstawiciele naszych Sołectw na spotkaniu z Prezydentem.
201511 marca z okazji dnia Sołtysa w Koninie odbyło się spotkanie z Panem Prezydentem Bronisławem Komorowskim.


Corocznie 11 marca na terenie całej Polski obchodzony jest Dzień Sołtysa. Jest to świetna okazja do wyrażenia szacunku dla Sołtysów, a także podziękowania za ich ciężką pracę i zaangażowanie.

W spotkaniu zorganizownym przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów uczestniczył także Senator Marian Poślednik wraz z przedstawicielami sołectw z powiatu rawickiego i gostyńskiego.

Podczas spotkania rozmawiano o funduszu sołeckim, kobietach na wsi, możliwościach działania wspólnoty wiejskiej oraz o cyfryzacji. Prezydent przypomniał, że w zeszłym roku weszła w życie znowelizowana ustawa dotycząca funduszu sołeckiego. - Jeżeli dziś ok. 65 proc. gmin wprowadziło fundusz sołecki, to rokrocznie przybywa ładnych parę procent, to znaczy, że proces decentralizacji faktycznej posuwa się do przodu – stwierdził.


Środki z funduszu sołeckiego są przeznaczane na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Fundusz sołecki to forma budżetu partycypacyjnego, który jest wykorzystywany głównie na terenach wiejskich. Gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot części wydatków dokonanych w ramach tego funduszu.


Spotkanie miało  charakter zamknięty. W auli wśród sołtysów siedziało wiele pań sołtysek. Bronisław Komorowski zauważył, że jest ich w Polsce coraz więcej.
- Panie stanowią już 1/3 wszystkich polskich liderów – mówił. To nie jest moda. To pozytywne zjawisko – dodał i pozdrowił sołtyski od swojej żony Anny.

Kolejne wydarzenia
Zobacz również
twetter
Sprawdź o czym teraz ćwierkam
1:00
1
STYCZEŃ